Source

YouCantSpell / dic / sv_FI.aff

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
 32
 33
 34
 35
 36
 37
 38
 39
 40
 41
 42
 43
 44
 45
 46
 47
 48
 49
 50
 51
 52
 53
 54
 55
 56
 57
 58
 59
 60
 61
 62
 63
 64
 65
 66
 67
 68
 69
 70
 71
 72
 73
 74
 75
 76
 77
 78
 79
 80
 81
 82
 83
 84
 85
 86
 87
 88
 89
 90
 91
 92
 93
 94
 95
 96
 97
 98
 99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
197
198
199
200
201
202
203
204
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
216
217
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
233
234
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
272
273
274
275
276
277
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364
365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
379
380
381
382
383
384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
405
406
407
408
409
410
411
412
413
414
415
416
417
418
419
420
421
422
423
424
425
426
427
428
429
430
431
432
433
434
435
436
437
438
439
440
441
442
443
444
445
446
447
448
449
450
451
452
453
454
455
456
457
458
459
460
461
462
463
464
465
466
467
468
469
470
471
472
473
474
475
476
477
478
479
480
481
482
483
484
485
486
487
488
489
490
491
492
493
494
495
496
497
498
499
500
501
502
503
504
505
506
507
508
509
510
511
512
513
514
515
516
517
518
519
520
521
522
523
524
525
526
527
528
529
530
531
532
533
534
535
536
537
538
539
540
541
542
543
544
545
546
547
548
549
550
551
552
553
554
555
556
557
558
559
560
561
562
563
564
565
566
567
568
569
570
571
572
573
574
575
576
577
578
579
580
581
582
583
584
585
586
587
588
589
590
591
592
593
594
595
596
597
598
599
600
601
602
603
604
605
606
607
608
609
610
611
612
613
614
615
616
617
618
619
620
621
622
623
624
625
626
627
628
629
630
631
632
633
634
635
636
637
638
639
640
641
642
643
644
645
646
647
648
649
650
651
652
653
654
655
656
657
658
659
660
661
662
663
664
665
666
667
668
669
670
671
672
673
674
675
676
677
678
679
680
681
682
683
684
685
686
687
688
689
690
691
692
693
694
695
696
697
698
699
700
701
702
703
704
705
706
707
708
709
710
711
712
713
714
715
716
717
718
719
720
721
722
723
724
725
726
727
728
729
730
731
732
733
734
735
736
737
738
739
740
741
742
743
744
745
746
747
748
749
750
751
752
753
754
755
756
757
758
759
760
761
762
763
764
765
766
767
768
769
770
771
772
773
774
775
776
777
778
779
780
781
782
783
784
785
786
787
788
789
790
791
792
793
794
795
796
797
798
799
800
801
802
803
804
805
806
807
808
809
810
811
812
813
814
815
816
817
818
819
820
821
SET UTF-8
TRY aerndtislogmkpbhfjuväcöåyqxzvwéâàáèćńłšőř:-

WORDCHARS -0123456789.:

BREAK 3
BREAK -
BREAK .$
BREAK :

NOSUGGEST !

FORBIDDENWORD %

NEEDAFFIX ?

# At least this many letters in each word within a compound:
COMPOUNDMIN 1
#COMPOUNDMIN 3

# Only two, three or four word compounds:
#COMPOUNDWORDMAX 4

# Disallow triple letters, like "fall"+"lucka":
CHECKCOMPOUNDTRIPLE
# Convert triple letters to double in compounds,
# e.g. "fall"+"lucka" = "fallucka":
SIMPLIFIEDTRIPLE
# Disallow word duplication in compounds, like "bil"+"bil":
CHECKCOMPOUNDDUP

# The generated compound word suggestions are sometimes
# very useful. At other times, they make users go crazy with
# dismay since the generated words make no sense.
MAXCPDSUGS 2

# Users get distracted by too wild suggestions
MAXDIFF 5
ONLYMAXDIFF

# This is a must for Swedish:
NOSPLITSUGS

FULLSTRIP

FORCEUCASE c

# Don't allow autogenerated compounds that are very similar
# to some word in the dictionary:
CHECKCOMPOUNDREP

# For suffixes used to create first part of a compound
COMPOUNDPERMITFLAG W

# May appear first in compound words:
COMPOUNDBEGIN X

# May be middle elements in compound words:
COMPOUNDMIDDLE U

# May appear last in compound words:
COMPOUNDEND Y

# Non-word that may be part of a compund:
ONLYINCOMPOUND Z

MAP 2
MAP (fi)
MAP (fl)

# Some letters that should be replacable and have higher priority
REP 59
REP e ä
REP ä e
REP ngn gn
REP gn ng
REP ng gn
REP je ge
REP ge je
REP  
REP  
REP gt kt
REP kt gt
REP dj g
REP j lj
REP j gj
REP gj j
REP kj tj
REP tj kj
REP ch tj
REP tj ch
REP ch kj
REP kj ch
REP ch ige
REP ch j
REP ch i
REP ch ge
REP ch stg
REP sk skj
REP skj sk
REP sj sti
REP ti ssi
REP ssi ti
REP tj k
REP ai ej
REP mm m
REP s ss
REP l ll
REP t tt
REP n nn
REP p pp
REP g gg
REP d t
REP t d
REP ^bla$ bl.a.
REP ^pga$ p.g.a.
REP ^tex$ t.ex.
REP ^pga$ p.g.a.
REP ^tex$ t.ex.
REP ^iafton$ i_afton
REP ^iakt$ i_akt
REP ^imorse$ i_morse
REP ^igår i_går_
REP ochmed$ _och_med
REP ^iordning$ i_ordning
REP ^istyr$ i_styr
REP ^isynnerhet$ i_synnerhet
REP ^iår$ i_år
REP ^iövrigt$ i_övrigt
REP ^utochin$ ut_och_in
REP ^åfärde$ å_färde
#REP andet ningen
#REP ningen andet

# För förkortningar och ord som kräver bindestreck
# när de är andraord i sammansättningar, t.ex. TV, OS
# (betal-TV, London-OS).
#PFX  a  Y  1
#PFX  a  0  -/WY  .


# Genitiv. Som Göran: Görans
SFX  A  Y  1
SFX  A  0  s  .

#--------------------------------------------
# Bestämd form, neutrum.
#--------------------------------------------
# Substantivformer av verb.
# Som lida: lidande, lidandet...
SFX  B  Y  6
SFX  B  0  et  [^a]
SFX  B  0  ets  [^a]
SFX  B  0  nde  a
SFX  B  0  ndes  a
SFX  B  0  ndet  a
SFX  B  0  ndets  a

# Som täcke: täcket, täckets
# Även: öra, alibi, foto
# Som kakel: kaklet, kaklets
# Som vimmel: vimlet, vimlets
# Som socker: sockret, sockrets
# Som nummer: numret, numrets
# Som rum: rummet, rummets
# Som tecken: tecknet, tecknets
# Som ton: tonnet, tonnets
SFX  C  Y  16
SFX  C  0  t  [aeiouyåäöé:]
SFX  C  0  ts  [aeiouyåäöé:]
SFX  C  el  let  [^m]el
SFX  C  el  lets  [^m]el
SFX  C  mel  let  mel
SFX  C  mel  lets  mel
SFX  C  er  ret  [^m]er
SFX  C  er  rets  [^m]er
SFX  C  mer  ret  mer
SFX  C  mer  rets  mer
SFX  C  0  met  m
SFX  C  0  mets  m
SFX  C  en net en
SFX  C  en nets en
SFX  C  0  net  [^e]n
SFX  C  0  nets  [^e]n

#--------------------------------------------
# Bestämd form, utrum.
#--------------------------------------------
# Som katt: katten, kattens
#--------------------------------------------
# Adjektivformer av verb (och presens particip):
#--------------------------------------------
# Som söka: sökande
#--------------------------------------------
SFX  D  Y  3
SFX  D  0  en  [^a]
SFX  D  0  ens  [^a]
SFX  D  0  nde  a

# Bestämd form, utrum samt
# obestämd form pluralis, neutrum.
#--------------------------------------------
# Som myra, cykel: cykeln, cykelns
# Som frö: frön, fröns
# Som faktum: fakta, faktas
SFX  E  Y  4
SFX  E  0  n  [^m]
SFX  E  0  ns  [^m]
SFX  E  um  a  um
SFX  E  um  as  um

#--------------------------------------------
# Neutrum, bestämd form pluralis samt
# utrum, bestämd form singularis.
#--------------------------------------------
# Som fönster, fader
# Som nummer
# Som exempel
# Som vimmel, himmel
# Som tecken: tecknen, tecknens
# Som socken: socknen, socknens
# Som hem, rem
# Som ton, man
# Som täcke, bi, kilo, knä
# Substantivformer av verb:
# Som avslöja: avslöjandena, avslöjandenas
SFX  F  Y  18
SFX  F  er  ren  [^m]er
SFX  F  er  rens  [^m]er
SFX  F  mer  ren  mer
SFX  F  mer  rens  mer
SFX  F  el  len  [^m]el
SFX  F  el  lens  [^m]el
SFX  F  mel  len  mel
SFX  F  mel  lens  mel
SFX  F  en  nen  en
SFX  F  en  nens  en
SFX  F  0  men  m
SFX  F  0  mens  m
SFX  F  0  nen  [^e]n
SFX  F  0  nens  [^e]n
SFX  F  0  na  [eioä:]
SFX  F  0  nas  [eioä:]
SFX  F  0  ndena  a
SFX  F  0  ndenas  a

#--------------------------------------------
# Pluralis, reale.
#--------------------------------------------
# Som stol: stolar, stolarna, stolarnas, stolars
# Även: del
# Som timme: timmar, timmarna, timmarnas, timmars
# Som fara: faror, farorna, farornas, farors
SFX  G  Y  12
SFX  G  0  ar  [^ae]
SFX  G  0  arna  [^ae]
SFX  G  0  arnas  [^ae]
SFX  G  0  ars  [^ae]
SFX  G  e  ar  e
SFX  G  e  arna  e
SFX  G  e  arnas  e
SFX  G  e  ars  e
SFX  G  a  or  a
SFX  G  a  orna  a
SFX  G  a  ornas  a
SFX  G  a  ors  a

# Som katt: katter, katterna, katternas, katters
# Som historia: historier, historierna, historiernas, historiers 
SFX  H  Y  8
SFX  H  0  er  [^a]
SFX  H  0  ers  [^a]
SFX  H  0  erna  [^a]
SFX  H  0  ernas  [^a]
SFX  H  a  er  a
SFX  H  a  erna  a
SFX  H  a  ernas  a
SFX  H  a  ers  a

# Som tå
# Som fröken: fröknar, fröknarna, fröknarnas, fröknars
# Även: socken, öken
# Som afton
# Som dröm: drömmar, drömmarna, drömmarnas, drömmars
# Som tistel
# Som lymmel
# Som tiger: tigrar, tigrarna, tigrarnas, tigrars
# Som klammer: klamrar, klamrarna, klamrarnas, klamrars
# Som sommar: somrar, somrarna, somrarnas, somrars 
SFX  I  Y  36
SFX  I  0  r  [^lmnr]
SFX  I  0  rna  [^lmnr]
SFX  I  0  rnas  [^lmnr]
SFX  I  0  rs  [^lmnr]
SFX  I  en  nar  en
SFX  I  en  narna  en
SFX  I  en  narnas  en
SFX  I  en  nars  en
SFX  I  on  nar  on
SFX  I  on  narna  on
SFX  I  on  narnas  on
SFX  I  on  nars  on
SFX  I  0  mar  m
SFX  I  0  marna  m
SFX  I  0  marnas  m
SFX  I  0  mars  m
SFX  I  el  lar  [^m]el
SFX  I  el  larna  [^m]el
SFX  I  el  larnas  [^m]el
SFX  I  el  lars  [^m]el
SFX  I  mel  lar  mel
SFX  I  mel  larna  mel
SFX  I  mel  larnas  mel
SFX  I  mel  lars  mel
SFX  I  er  rar  [^m]er
SFX  I  er  rarna  [^m]er
SFX  I  er  rarnas  [^m]er
SFX  I  er  rars  [^m]er
SFX  I  mer  rar  mer
SFX  I  mer  rarna  mer
SFX  I  mer  rarnas  mer
SFX  I  mer  rars  mer
SFX  I  mar  rar  mar
SFX  I  mar  rarna  mar
SFX  I  mar  rarnas  mar
SFX  I  mar  rars  mar

# Som formel
# Även neutrum: sekel, mirakel
# Som fot: fötter, fötterna, fötternas, fötters
# Som get: getter, getterna, getternas, getters
# Som tand: tänder, tänderna, tändernas, tänders
# Som musiker: musikerna, musikernas
# Som ägare: ägarna, ägarnas
# Som museum: museet, museets, museer, museerna, museernas, museers
#*******************************************#
#*******************************************#
#*******************************************#
#                   Verb                    #
#*******************************************#
#*******************************************#
#*******************************************#
#--------------------------------------------
# Andra konjugationen; imperativ.
#--------------------------------------------
# Som springa: spring
# Som tämja
# Som komma
SFX  J  Y  32
SFX  J  el  ler  el
SFX  J  el  lerna  el
SFX  J  el  lernas  el
SFX  J  el  lers  el
SFX  J  ot  ötter  ot
SFX  J  ot  ötterna  ot
SFX  J  ot  ötternas  ot
SFX  J  ot  ötters  ot
SFX  J  0  ter  [^o]t
SFX  J  0  terna  [^o]t
SFX  J  0  ternas  [^o]t
SFX  J  0  ters  [^o]t
SFX  J  and  änder  and
SFX  J  and  änderna  and
SFX  J  and  ändernas  and
SFX  J  and  änders  and
SFX  J  0  na  r
SFX  J  0  nas  r
SFX  J  e  na  re
SFX  J  e  nas  re
SFX  J  um  et  um
SFX  J  um  ets  um
SFX  J  um  er  um
SFX  J  um  erna  um
SFX  J  um  ernas  um
SFX  J  um  ers  um
SFX  J  a  0  [^m][^m]a
SFX  J  a  0  m[^m]a
SFX  J  ma 0  mma
SFX  J  :  0  :
SFX  J  -  0  -
SFX  J  -  :s  -


#--------------------------------------------
# Andra konjugationen.
#--------------------------------------------
#***********************
# presens:
#***********************
# Som köpa: köper
# Inte som köra: kör
#***********************
# imperfekt:
#***********************
# Som köpa
# Som köra
# Som tömma
# Som förnimma
# Som komma
# Som värma, döma
# Som nämna
# Som kunna
# Som vina
# Som bryna, kröna
SFX  K  Y  61
SFX  K  a  er  [^r]a
SFX  K  a  te  [ks]a
SFX  K  a  de  [gjr]a
SFX  K  ma  de  [^io]mma
SFX  K  imma  am  imma
SFX  K  ma  0  omma
SFX  K  a  de  [^m]ma
SFX  K  a  de  mna
SFX  K  na  de  nna
SFX  K  ina  en  ina
SFX  K  a  te  []na
SFX  K  a  de  [^l]la
SFX  K  a  de  [^aå]lla
SFX  K  alla  öll  alla
SFX  K  ålla  öll  ålla
SFX  K  a  e  [^aeiouyåäö]da
SFX  K  a  de  [eyåäö]da
SFX  K  ida  ed  ida
SFX  K  uda  öd  uda
SFX  K  a  te  [eäö]ta
SFX  K  a  e  [^eiuyåäö]ta
SFX  K  ita  et  ita
SFX  K  yta  öt  yta
SFX  K  uta  öt  [^j]uta
SFX  K  juta  öt  [gk]juta
SFX  K  uta  öt  [^gk]juta
SFX  K  åta  ät  åta
SFX  K  a  te  [^iuy]pa
SFX  K  ipa  ep  ipa
SFX  K  upa  öp  upa
SFX  K  ypa  öp  ypa
SFX  K  iva  ev  iva
SFX  K  a  de  [^io]va
SFX  K  a  t  [^lmndptv]a
SFX  K  a  t  [^imn][mn]a
SFX  K  ma  t  [^io]mma
SFX  K  imma  ummit  imma
SFX  K  a  it  omma
SFX  K  na  t  nna
SFX  K  a  t  mna
SFX  K  a  t  [^l]la
SFX  K  a  t  [^aå]lla
SFX  K  a  it  alla
SFX  K  a  it  ålla
SFX  K  da  t  [^aeiouyåäö]da
SFX  K  da  tt  [aeyåäö]da
SFX  K  a  t  [äö]ta
SFX  K  a  it  åta
SFX  K  a  t  [^iouy]pa
SFX  K  a  t  [^iouy]va
SFX  K  a  it  [iou][dnptv]a
SFX  K  ypa  upit  ypa
SFX  K  yta  utit  yta
SFX  K  0  t  eta
SFX  K  0  dd  [^almnr]
SFX  K  0  dda  [^almnr]
SFX  K  0  tt  [^almnr]
SFX  K  el  le  el
SFX  K  0  me  m
SFX  K  en  ne  en
SFX  K  er  re  er

SFX  L  Y  64
SFX  L  a  s  [^m][^ms]a
SFX  L  a  s  m[^ms]a
SFX  L  a  s  [^m]ma
SFX  L  ma  s  mma
SFX  L  a  tes  [ks]a
SFX  L  a  des  [gjr]a
SFX  L  ma  des  mma
SFX  L  a  des  [^m]ma
SFX  L  a  des  mna
SFX  L  na  des  nna
SFX  L  a  tes  []na
SFX  L  a  des  [^l]la
SFX  L  a  des  [^aå]lla
SFX  L  alla  ölls  alla
SFX  L  ålla  ölls  ålla
SFX  L  a  es  [^aeiouyåäö]da
SFX  L  a  des  [eyåäö]da
SFX  L  ida  eds  ida
SFX  L  uda  öds  uda
SFX  L  a  tes  [eäö]ta
SFX  L  a  es  [^eiuyåäö]ta
SFX  L  ita  ets  ita
SFX  L  yta  öts  yta
SFX  L  uta  öts  [^j]uta
SFX  L  juta  öts  [gk]juta
SFX  L  uta  öts  [^gk]juta
SFX  L  åta  äts  åta
SFX  L  a  tes  [^iuy]pa
SFX  L  ipa  eps  ipa
SFX  L  upa  öps  upa
SFX  L  ypa  öps  ypa
SFX  L  iva  evs  iva
SFX  L  a  des  [^io]va
SFX  L  a  ts  [^lmndptv]a
SFX  L  a  ts  [^mn][mn]a
SFX  L  ma  ts  mma
SFX  L  na  ts  nna
SFX  L  a  ts  mna
SFX  L  a  ts  [^l]la
SFX  L  a  ts  [^aå]lla
SFX  L  a  its  alla
SFX  L  a  its  ålla
SFX  L  da  ts  [^aeiouyåäö]da
SFX  L  da  tts  [aeyåäö]da
SFX  L  a  ts  [äö]ta
SFX  L  a  its  åta
SFX  L  a  ts  [^iouy]pa
SFX  L  a  ts  [^iouy]va
SFX  L  a  its  [iou][dptv]a
SFX  L  ypa  upits  ypa
SFX  L  yta  utits  yta
SFX  L  0  ende  [eiouyåäö]
SFX  L  el  lare  el
SFX  L  el  last  el
SFX  L  el  laste  el
SFX  L  en  nare  en
SFX  L  en  nast  en
SFX  L  en  naste  en
SFX  L  er  rare  er
SFX  L  er  rast  er
SFX  L  er  raste  er
SFX  L  0  mare  m
SFX  L  0  mast  m
SFX  L  0  maste  m

SFX  m  Y  1
SFX  m  0  r  .

SFX  M  Y  29
SFX  M  0  de  a
SFX  M  0  t  a
SFX  M  0  dde  [oyä]
SFX  M  0  tt  [eoyäö]
SFX  M  e  ad  be
SFX  M  e  av  ge
SFX  M  e  og  le
SFX  M  e  åg  se
SFX  M  0  dde  [^bgls]e
SFX  M  i  ev  i
SFX  M  å  ick  [fg]å
SFX  M  0  dde  [^s]
SFX  M  å  og  slå
SFX  M  å  od  
SFX  M  0  dde  [^fglt]å
SFX  M  0  dde  [^d]ö
SFX  M  ö  og  
SFX  M  0  vit  i
SFX  M  0  tt  [^l]å
SFX  M  0  tt  [^s]
SFX  M  å  agit  slå
SFX  M  0  t  [lr]
SFX  M  el  la  el
SFX  M  er  ra  er
SFX  M  n  t  en
SFX  M  en  na  [^mn]en
SFX  M  en  a  nen
SFX  M  men  na  mmen
SFX  M  0  ma  m

SFX  N  Y  28
SFX  N  0  des  a
SFX  N  0  ts  a
SFX  N  0  ddes  [oyäö]
SFX  N  e  ads  be
SFX  N  e  avs  ge
SFX  N  e  ogs  le
SFX  N  e  ågs  se
SFX  N  å  icks  [fg]å
SFX  N  0  ddes  [^s]
SFX  N  å  ogs  slå
SFX  N  å  ods  
SFX  N  0  ddes  [^fglt]å
SFX  N  0  tts  [oyäö]
SFX  N  0  tts  e
SFX  N  0  tts  [^l]å
SFX  N  0  tts  [^s]
SFX  N  å  agits  slå
SFX  N  s  des  s
SFX  N  s  ts  s
SFX  N  0  mas  m
SFX  N  0  mes  m
SFX  N  el  las  el
SFX  N  el  les  el
SFX  N  en  nas  en
SFX  N  en  nes  en
SFX  N  er  ras  er
SFX  N  er  res  er
SFX  N  d  t  d

SFX  O  Y  23
SFX  O  a  d  [^mn][^mnd]a
SFX  O  a  da  [^mn][^mnd]a
SFX  O  a  d  [^mn][mn]a
SFX  O  a  da  [^mn][mn]a
SFX  O  a  d  [mn][^mnd]a
SFX  O  a  da  [mn][^mnd]a
SFX  O  ma  d  mma
SFX  O  ma  da  mma
SFX  O  na  d  nna
SFX  O  na  da  nna
SFX  O  a  d  mna
SFX  O  a  da  mna
SFX  O  0  t  [^dtneiyåöa]
SFX  O  0  a  [^ea]
SFX  O  d  t  [^adeiouyåäö]d
SFX  O  d  tt  [aeiouyåäö]d
SFX  O  dd  tt  dd
SFX  O  0  t  [eiyåäö]t
SFX  O  0  t  [^n]n
SFX  O  n  t  nn
SFX  O  0  tt  [iyåö]
SFX  O  de  t  de
SFX  O  e  0  de

SFX  P  Y  6
SFX  P  0  are  [^a]
SFX  P  0  ast  [^a]
SFX  P  0  aste  [^a]
SFX  P  0  d  a
SFX  P  0  de  a
SFX  P  0  t  a

SFX  Q  Y  2
SFX  Q  0  e  [^a]
SFX  Q  a  ta  a

SFX  R  Y  3
SFX  R  a  es  a
SFX  R  0  as  [^a]
SFX  R  0  es  [^a]

SFX  T  Y  15
SFX  T  0  iska  [^a:]
SFX  T  0  iskt  [^a:]
SFX  T  0  isk  [^a:]
SFX  T  0  re  a
SFX  T  0  ren  a
SFX  T  0  rens  a
SFX  T  0  res  a
SFX  T  0  rna  a
SFX  T  0  rnas  a
SFX  T  0  are  :
SFX  T  0  aren  :
SFX  T  0  arens  :
SFX  T  0  ares  :
SFX  T  0  arna  :
SFX  T  0  arnas  :

# Som myra: myr- (stack)
# Som förare: förar- (platsen)
# Som avgud: avguda- (dyrkan)
SFX  z  N  3
SFX  z  a  0/WXZ  a
SFX  z  e  0/WXZ  e
SFX  z  0  a/WXZ  [^ae]

SFX  g  N  3
SFX  g  a  0/WUZ  a
SFX  g  e  0/WUZ  e
SFX  g  0  a/WUZ  [^ae]

# Som ränta: ränte- (höjning)
# Som tjänst: tjänste- (man)
SFX  y  N  2
SFX  y  a  e/WXZ  a
SFX  y  0  e/WXZ  [^a]

SFX  h  N  2
SFX  h  a  e/WUZ  a
SFX  h  0  e/WUZ  [^a]

# Som vecka: vecko- (dag)
# Som psyke: psyko- (analys)
# Som land: lant- (brukare)
SFX  x  N  3
SFX  x  a  o/WXZ  a
SFX  x  e  o/WXZ  e
SFX  x  d  t/WXZ  d

# Som vara: varu- (hus)
# Som maximum: maximi- (gräns)
SFX  w  N  2
SFX  w  a   u/WXZ  a
SFX  w  um  i/WXZ  um

# Som pepparkaka: pepparkaks- (hus)
# Som yrke: yrkes- (man)
# Som förhand: förhands- (granskning)
SFX  v  N  2
SFX  v  a  s/WXZ  a
SFX  v  0  s/WXZ  [^a]

SFX  f  N  2
SFX  f  a  s/WUZ  a
SFX  f  0  s/WUZ  [^a]

# Som hyra: hyres- (gäst)
# Som säd: sädes- (fält)
# Som ansikte: ansikts- (uttryck)
SFX  u  N  3
SFX  u  a  es/WXZ  a
SFX  u  e  s/WXZ  e
SFX  u  0  es/WXZ  [^ae]

SFX  i  N  3
SFX  i  a  es/WUZ  a
SFX  i  e  s/WUZ  e
SFX  i  0  es/WUZ  [^ae]

# Som tavla: tavel- (försäljare)
# Som stämma: stäm- (gaffel)
# Som timme: tim- (lön)
# Som siffra: siffer- (kombination)
# Som förälder: föräldra- (möte)
# Som äpple: äppel- (must)
# Som gymnasium: gymnasie- (elev)
# Som ängel: ängla- (vakt)
SFX  t  N  8
SFX  t  la  el/WXZ  la
SFX  t  ma  0/WXZ   ma
SFX  t  me  0/WXZ   me
SFX  t  ra  er/WXZ  ra
SFX  t  er  ra/WXZ  er
SFX  t  le  el/WXZ  le
SFX  t  um  e/WXZ   um
SFX  t  el  la/WXZ  el

SFX  s  N  1
SFX  s  0  0/WX  .

SFX  r  N  1
SFX  r  0  -/WX  .

SFX  b  N  1
SFX  b  0  -  .

# Flags used in COMPOUNDRULE definitions:
# 0 - any nonletter character listed in WORDCHARS above, or the letter x
# 1 - a digit (0-9)
# 2 - number written in letters (1-100)
# 3 - numeric middle compund
# 6 - numeric suffix
# 4 - multiple of 100 written in letters (100,200,...,2000)
# 5 - thousand, million, billion
# - - The dash character
# 7 - The words first,second,third,...,hundredth
# 8 - word that is a suffix to #7 above.

# Compound rules:
# 0* - All strings without letters, e.g. 12:3-3
# 1*-6 - number followed by suffix, e.g. 87-åringens
# 4?2?5?6 - as above but with letters, e.g. åttiosjuåringen
# 1*-3Y - number followed by compound suffix, e.g. 60-talsinredning
# 4?23Y - as above but with letters, e.g. nittonhundrasextiotalsinredning
# 43Y - as above, e.g. nittonhundratalsinredning
# 4?2?53Y - as above, e.g. sjuhundrafemtiotusenkronorsstugan
# 42  - a number written in letters, e.g. trehundratjugonio
# 4?2?54?2? - as above, e.g. sjuhundrafemtiotretusentrehundratjugonio
# 4?2?54?2?54?2? - as above, e.g. tvåhundratrettonmiljonerfemhundrasjuttontusenelva

#pragma no-merge 268

COMPOUNDRULE 10
COMPOUNDRULE 0*
COMPOUNDRULE 1*-6
COMPOUNDRULE 4?5?4?5?4?2?6
COMPOUNDRULE 1*-3U*Y
COMPOUNDRULE 4?5?4?23U*Y
COMPOUNDRULE 4?5?43U*Y
COMPOUNDRULE 4?5?4?53U*Y
COMPOUNDRULE 4?5?4?5?4?5?4?2?
COMPOUNDRULE 47
COMPOUNDRULE 4?78

#pragma ignore-start
SFX  1  Y  8
SFX  1  0  :a  .
SFX  1  0  :as  .
SFX  1  0  :an  .
SFX  1  0  :ans  .
SFX  1  0  :or  .
SFX  1  0  :ors  .
SFX  1  0  :orna  .
SFX  1  0  :ornas  .

SFX  7  Y  26
SFX  7  0  -  .
SFX  7  0  s  .
SFX  7  a  e  a
SFX  7  a  es  a
SFX  7  0  l  [oe]nde
SFX  7  0  ls  [oe]nde
SFX  7  0  len  [oe]nde
SFX  7  0  lens  [oe]nde
SFX  7  0  lar  [oe]nde
SFX  7  0  lars  [oe]nde
SFX  7  0  larna  [oe]nde
SFX  7  0  larnas  [oe]nde
SFX  7  0  del  .
SFX  7  0  dels-  .
SFX  7  0  dels/WX  .
SFX  7  0  delen  .
SFX  7  0  delens  .
SFX  7  0  delar  .
SFX  7  0  delars  .
SFX  7  0  delarna  .
SFX  7  0  delarnas  .
SFX  7  0  dags/WX  .
SFX  7  0  hands/WXZ  .
SFX  7  0  pris/WX  .
SFX  7  0  generations/WX  .
SFX  7  0  parts/WX  .
#pragma ignore-end