Words Watchface /

Filename Size Date modified Message
core
gradle/wrapper
mobile
wear
91 B
1.1 KB
1.7 KB
952 B
1.5 KB
855 B
5.1 KB
2.3 KB
36 B
85 B

Words watch face with configuration

(English description is below.)


Česky

Tento projekt slouží jako ukázka implementace ciferníku pro Android wear platformu. Pomocí konfigurační aplikace pro telefony s Androidem lze měnit barvy či tvar ciferníku.

O hodinkách

Textové hodinky s jednoduchým rozhraním

Ciferník těchto hodinek je složen z náhodně generovaných písmen, kde na náhodných pozicích je textově zobrazen aktuální čas s přesností přibližně 5 minut. Hodinky nabízejí rychlý přehled o čase.

Pomocí konfigurační aplikace lze měnit barvu ciferníku a textu. Hodinky lze používat jak se čtvercovými, tak i s kulatými Android hodinkami.

Tato aplikace je plně v angličtině i v češtině.

Aplikace je ke stažení z Google Play.


English

This project is an example of an implementation of a watch face for Android wear platform. There is a configuration application for Android phones, by which you can change colors or shape of watch face.

About

Text watch face with a simple interface

The watch face is made up by randomly generated letters and at randomly generated positions is an actual time with an accuracy of about 5 minutes. The watch face offers a quick overview of the time.

Using the configuration application you can change colors of the dial and text. This watch face can be used with booth square and round Android watch.

This application is fully in English and Czech.

Application can be downloaded from Google Play.